Chovu barevných yorkšírských teriérů se věnujeme od roku 2001, kdy jsme začínali s kasickým zbarvením Blue/ tan, posléze Biewer, Golden, Chocolate a Merle přesně v tomo pořadí. Další odstíny barev jako jsou White, Golddust, Biro, Sable (Ocean pearl), White sable, Choco merle, Blueberry, Chocoberry, Lilac... jsou jen kombinací vzniklou z původních 5 barev.
 
Naše chovatelská stanice se pyšní zejména zásluhou vniku zbarvení Merle u tohoto plemene, jenž bylo v roce 2011 poprvně uznáno německým klubem IBC, posléze IHR a téměř všemi klubu zašticující Barevné YT. V prosinci roku 2015 bylo toto zbarvení osobně prezentováno a ohodnoceno i na výstavě AKC v Orlandu na Floridě v USA.
Merle yorkšírský teriér podrobně ZDE

 

Původ a historie

Vysvětlení barevné rozdílnosti nalezneme právě již v historii vzniku původního plemene, Yorkshire terrier. Známými příbuznými předchůdci barevných yorkšírských teriérů jsou i skotský teriér, skye teriér, cairn teriér, west higland white teriér a o jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Yorkšírský teriér byl uznán v anglickém Kennel Clubu jako samostatné plemeno roku 1886. V roce 1898 byl založen Yorkshire Terrier Club. Následoval mohutný rozvoj plemene a neuvěřitelná jeho popularita. Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu.

Jak lze již z původních předchůdců tohoto plemene vyčíst, yorkshire teriér byl šlechtěn z několika různých plemen s různým genetickým základem. Párováním jedinců s bílými znaky vyšlechtili manželé Biewerovi tříbarevného yorkshire teriéra, jehož vznik byl zapsán v Německu v roce 1984 pod názvem Biewer yorkshire terier ála Pom Pon. Jak lze přepokládat, souvisejíce šlechtěním tricolor se objevilo zbarvení Golddust (zlaté, zlatobílé a bílé), jenž nechala zapsat paní Kirsten Maria Sanchéz v Německu, Chocolate (hnědé) přicházející do Evropy z USA, posléze Biro (hnědobílé) v Maďarsku a nevyjímaje ojediněle početnou mutací a to Lila (hnědá ředěná modrou), taktéž z USA a také genotyp Merle na všech barevných odstínech, o jehož uznání se zasloužila Inka Cibulková, ČR. Tak řka jistotu nevmíseného dalšího plemene však vždy provází jeho barvě nadřazené pálení, tedy Tan, avšak není vyjímkou se setkat s barevným YT bez pálení.

Celý vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha. Pravý terierský temperament , pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal Barevný yorkshire Terier tolik žádaným společníkem a průvodcem dnešního člověka.

Plemeno Colorful yorkshire terrier je zatím velice mladé a ve většině případech nevyvinuté. Jak napovídá již původ, v Evropě je rozšířenější barevná variace s bílou barvou, Amerika má vyšší početnost ve zbarvením hnědém, ale díky lukrativnosti, povaze a velikosti se plemeno rychle šíří po celém světě. Hodnota dnes ještě raritních barev štěňat se pohybuje v astronomických částkách a ne všichni chovatelé přistupují k chovu zodpovědně, proto je velice důležité při koupi tohoto plemene vybírat mezi prověřenými chovateli. Pochopitelně také pro svou nízkou početnost jsou v současné době některé barevné variace uznány pouze několika kluby, ale souvisejíce s početností jedinců jsou postupně řazeny do třídy "neuznaná plemena" i u organizací AKC a FCI. Konkrétně American Kennel Club řadí v některých zemích zbarvení tricolor a chocolate mezi "uznaná" a ostatní zbarvení mezi "neuznaná plemena". FCI řadí do kategorie "neuznaná plemena" pouze zbarvení Biewer, popř. také Golddust a to jen v některých zemích jako například v Německu, Slovensku, Rusku.. Toto se však netýká ČMKU v České republice, kde žádný barevně se lišící jedinec od původního Blue and tan yorkshire terrier nepatří zatím ani mezi neuznaná plemena. Výhledově lze však očekávat, že i my jednoho dne půjdeme s dobou či světem a barevní yorkšírští teriéři tak budou i cenově dostupnější. Ale samozřejmě všechno má svůj čas a důvod.

 

 

Standard plemene

VYUŽITÍ: společenský pes.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 3 Teriéři.

Sekce 4 Společenští teriéři.

CELKOVÝ VZHLED: Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti.

 

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.

 

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Má vyrovnanou povahu.

 

HLAVA

 

MOZKOVÁ PARTIE:

Mozkovna: Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.

 

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Černá, knědá, modrá

Tlama: Není příliš dlouhá.

Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou stejně dlouhé.

Oči: Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: Malé, tvaru písmene V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové.

KRK: Dobré délky.

TRUP: Kompaktní.

Hřbet: Rovný.

Bedra: Pevná.

Žebra: středně klenutá.

OCAS:

Dříve obvykle kupírován.

Kupírovaný: Střední délky, s bohatou srstí, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.

Nekupírovaný: Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen trochu výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: běhy jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je o pár odstínů světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty.

Lopatky: Správně šikmo uložené.

Předloktí: rovné

Přední tlapky: kulaté, s černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: Běhy při pohledu zezadu jsou téměř rovné, s mírně zaúhleným kolenem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena.

Koleno: mírně zaúhlené

Zadní tlapky: Kulaté. Drápy jsou černé.

CHODY / POHYB: Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.

OSRSTĚNÍ

SRST: Na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), lesklá; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Nikdy nesmí bránit v pohybu. Srst na hlavě je dlouhá, v místě nasazení uší a na čenichu musí být velmi dlouhá. 

BARVA: Všechny barvy, vzory a variace jsou povoleny a musí být posuzovány stejně.

HMOTNOST: Hmotnost do 3,2 kg

VADY: Každá odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

  • Agresivní nebo bázliví jedinci

  • Každý pes jasně vykazující tělesné nebo povahové abnormality musí být diskvalifikován.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Zbarvení Blue / Black

Black: Černá, černá tříslová, black, black/ tan. Nos černý.

Blue: Modrá, modrá tříslová, blue, blue/ tan. Nos černý. 

Zbarvení Tricolor

Tzv blue (black)/ tan s bílými znaky. Také Tricolor, Blue/ white/ gold, Black/ white/ gold...... (gold je myšleno jako pálení, tutíž jinde nazvaný "tan". Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos černý.

 

Zbarvení Chocolate

Brown, Hnědá, Chocolate, Dark chocolate, Chocolate/ tan, Lilac, White chocholate.. Nos hnědý.

Zbarvení Chocolate/ white

Hnědobílá, Brown/ white/ gold, Brown/ white..... (gold je přejmenované "tan"). Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos hnědý.

 

Zbarvení Golden

Golden: Gold, Zlatá, bílá či zlatobílá barva max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos černý (možnost částečné depigmentace)

Choco golden: Zlatá, bílá nebo zlatobílá barva, nos hnědý. Štěňata se již zlatá s hnědým nosem.

Zbarvení Merle

Blue merle: zbarvení Black s merlováním (merle). Nos černý s možností částečné depigmentace.

Choco merle: zbarvení Brown (chocolate) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Lilac merle: zbarvení Lila, Lilac (ředěná chocolate) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Blueberry: White/ blue merle, jinak by se dalo také říct Biewer merle, tedy strakatá bílo-modrá srst, přičemž v tmavých flecích viditelné merlování. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos černý s možností depigmentace.

Chocoberry: White/ choco merle, jinak také biro merle, tedy strakatá bílo-hnědá srst, přičemž v hnědých flecích viditělné merlování. V bílé totiž merlování vidět není. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Lilacberry: White/ lilac merle, tedy strakatá bílo-lilová srst, přičemž v lila flecích viditělné merlování. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Tweed merle: Jinak zvané také zbarvení patchwork neboli střídavé plochy černé, hnědé a bílé barvy střídavě s blue merle nebo choco merle. Nos černý nebo hnědý. Barva očí hnědá, modrá, zelená.

Sable

u kůže zlatá, krémová, béžová barva s tmavým překryvem. Často nazývané zbarvení Ocean pearl. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Zdánlivě působící zbarvení jako mahagon, hnědá atd.. přes páteř však vede tmavší pruh. Barva v dospělosti zlatá - krémová s příměsí černých konečků např na špičce ocasu, zaměnitelný s celozlatým golddustem.. Nos černý s možností částečné depigmentace.

Choco sable:

u kůže zlatá, krémová, béžová barva s tmavým překryvem. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Zdánlivě působící zbarvení jako mahagon, hnědá atd.. přes páteř však vede tmavší pruh. Barva v dospělosti zlatá - krémová s příměsí černých konečků např na špičce ocasu, zaměnitelný s celozlatým choco golddustem. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Sable/ white: nazýváno také White ocean pearl nebo Adda. U kůže zlato-bílá, krémovo-bílá, béžovo-bílá barva, přičemž fleky, které nejsou bílé, mají tmavý překryv. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. U štěňat působící zbarvení jako bílomahagonová, bílohnědá atd.. Tmavé fleky v dospělosti zesvětlají na zlatou až krémovou s možnou příměsí černých konečků např. na špičce ocasu. V dospělosti zaměnitelný s golddustem s rozdílem, že tento nese gen aguti, tudíž tento gen aguti (sable) bude předávat i nadále. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér.  Nos je černý s možností částečné depigmentace.

Choco sable/ white: barva štěňat zdánlivě jako biro, ale u kůže je zlato-bílá, krémovo-bílá, béžovo-bílá barva, přičemž fleky, které nejsou bílé, mají tmavý překryv. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Tmavé fleky v dospělosti zesvětlají na zlatou až krémovou s možnou příměsí černých konečků např na špičce ocasu. V dospělosti zaměnitelný s choco golddustem s rozdílem, že tento nese i gen aguti, tudíž tento gen bude předávat i nadále. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos je hnědý s možností částečné depigmentace.

Sable merle: po narození hnědé štěně (na páteři tmavší) s merlováním, v dospělosti zezlátne a je zaměnitelný s golddustem. Merlování většinou není viditelné. Nos černý.

Choco sable merle: po narození hnědé štěně (na páteři tmavší) s merlováním, v dospělosti zezlátne a je zaměnitelný s choco golddustem. Merlování většinou není viditelné. Nos hnědý s možností částečné depigmentace..

Gold merle: zbarvení Gold (zlatá) s merlováním (merle). Nos černý s možností částečné depigmentace. V dospělosti merlování není výrazné a barva se jeví jako klasická zlatá.

Choco gold merle: zbarvení Gold (zlatá) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace. V dospělosti merlování není výrazné a barva se jeví jako klasická zlatá barva s hnědým nosem.

 

Chs from Pocahontas, Inka Sedláková

Kontakt

Kennel from Pocahontas Inka Sedláková (Cibulková)
Londonská 297
378 07 Rapšach
Česká republika
+420724770929
kennel.from.pocahontas@gmail.com